מהי סוכרת? מקדימים תרופה לסוכרת

                                          

כמעט 15% מבני 65 ומעלה בישראל סובלים מסוכרת, שיש לה השלכות מרחיקות לכת על בריאותם ואיכות חייהם. מהי סוכרת, ולמה חשוב לאתר אותה מוקדם ככל האפשר.

בעשורים האחרונים, עם העלייה בתוחלת החיים, עולה גם מספרם של המבוגרים הסובלים מסוכרת – הפרעה במערכת המטבולית הגורמת לעלייה ברמת הסוכר בדם. מדובר בירידה ביכולתו של הלבלב להפריש אינסולין – ההורמון האחראי על ספיגת הסוכר בדם והפיכתו לאנרגיה זמינה וחיונית. מחסור באינסולין עלול לגרום לעלייה של רמת הסוכר בדם, ומחסור מתמשך שאינו מטופל נכון מעלה את הסיכון לסוכרת.
אם בשנות ה-80 אובחנו כ-100 מיליון איש בעולם כחולי סוכרת, היום מאובחנים לא פחות מ-422 מיליון חולים בעולם. בישראל, כ-10%-15% מהאוכלוסייה הבוגרת סובלים מהמחלה, ושיעורם עולה עם הגיל. לפי הערכותת של משרד הבריאות, ישנם עוד מאות אלפי חולים שטרם אובחנו.
תזונה לא מאוזנת ועשירה בפחמימות ובשומנים, חוסר בפעילות גופנית או נטייה גנטית – יהיו הסיבות לירידה ביכולתו של הלבלב להפריש אינסולין אשר יהיו, מדובר במחלה שסיכוניה רבים וסיבוכים שונים עלולים להתפתחח בעקבותיה: בשלב הראשון, חולי סוכרת יחושו עייפים ונטולי אנרגיות. אבל טיפול לא נכון, איתור מאוחר והזנחה יכולים להוביל לסיבוכים כמו מחלות לב ברמה מסוכנת, סיבוכים וחסימות בכלי הדם, פגיעה בכליות, פגיעה ברשתית העין עד כדי סכנת עיוורון, היווצרות כיבים ברגליים, נזקים עצביים ואפילו טרשת נפוצה.
קיימים שני סוגים עיקריים של סוכרת: הסוג הראשון הוא סוכרת מסוג 1 (סוכרת נעורים), הנובעת מתגובה אוטואימונית של הגוף, שבמסגרתה הגוף “תוקף” את עצמו. הסוג השני, סוכרת מסוג 2, הוא הנפוץ יותר אך גםם הקשה יותר לזיהוי.

איך מזהים סוכרת?

לאיתור המוקדם של סוכרת מסוג 2 נודעת, כאמור, חשיבות עליונה, אלא שהסוכרת היא מחלה חמקמקה. היא מתפתחת בגופנו באופן אטי והדרגתי, כך שרוב החולים כלל אינם מודעים לקיומה בשלביה הראשונים. ועדיין, איןן צורך בחושים בלשיים כדי לגלות את הסימנים המוקדמים לסוכרת. אם אתם חשים באחת התופעות הבאות – כדאי לגשת את הרופא ולהיבדק:

• חולשה או עייפות מתמשכת
• איבוד משקל בהתמדה
• צמא מוגבר ויובש בפה
• רעב מוגבר
• צורך בהטלת שתן בתדירות גבוהה
• ראייה מטושטשת
• אין אונות
• פצעים שאינם מגלידים
• נמלול או עקצוץ בגפיים

אם אתם חווים אחת או יותר מהתופעות שלהלן למשך זמן, מוטב שתיגשו להיבדק – ובהקדם. איתור מוקדם של סוכרת יכול להיות לשון המאזניים שתבדיל בין שגרה של חולי, קשיים וסיבוכים לבין חיים מאוזנים, מלאיםם ובריאים.

    למידע נוסף וייעוץ חינם השאירו פרטים והמומחים שלנו יחזרו אליכם בהקדם.
    שירותי סיעוד פרטיים ע”י מטפלת לקשישים עם השגחה וליווי.