כיצד להתמודד עם מטפלת סיעודית בבית

אחרי חששות רבים ותהליך של בחירה, הכנסתם מטפלת סיעודית זרה הביתה. מה כדאי לעשות כדי שהתקשורת תהיה מוצלחת, שייווצרו אמון וחברות, ושהציפייה תתגשם

לא קל להגיע להחלטה על הכנסת מטפלים זרים לקשישים הביתה – יהא זה ביתכם או בית הוריכם הקשישים. אבל משצלחתם את השלב הזה, אתם עומדים על ספה של תקופה חדשה, יוצרים קשר חדש. ויותר מכל, אתם מקווים שזה פשוט יעבוד. מה צריך לעשות כדי שזה יקרה?

ראשית, כדאי לזכור שאל ביתכם או בית ההורים מגיע אדם – גם לו יש צרכים, רצונות והרגלים משל עצמו. יהיה מוצאו אשר יהיה, אהבה, אמון ותחושת ביטחון הם שפה בינלאומית. לכן, כשלב ראשון, חשוב להעניק לו תנאי מחיה נעימים ככל האפשר, כדי שיחוש בנוח ויעשה את עבודתו בשמחה. בד בבד, היו ערים וקשובים תמיד למערכת היחסים הנרקמת בינו ובין המטופל. אחרי הכל, היא המטרה וסיבת הימצאותו בבית.

כמה המלצות שכדאי לאמץ בתחילתו של הקשר:

1. הכינו חדר או פינה נעימה – עם מיטה, ארון, שידה לחפציו האישיים של המטפלת הסיעודית.

2. אפשרו לה פרטיות בחדרה ונהגו בה בכבוד. יחס, כך אומרים, גורר יחס.

3. העניקו למטפלת הסיעודית תשומת לב – לסיפור שלה, למשפחה שהשאירה מאחוריה, לחגים שהיא חוגגת, לתחושותיה. כעת אתם המשפחה שלה. גם היא רוצה להרגיש בבית.

4. התייחסו גם לצרכים ולהרגלים של המטפלת הסיעודית.זכור שהמטפלת הגיעה מתרבות שונה, עם הרגלים שונים של תזונה, היגיינה ועוד. חשוב לתאם מראש ציפיות כדי למנוע חיכוכים בהמשך.

5. הכינו את בני המשפחה לבואה של המטפלת הסיעודית ועדכנו את בני הבית לגבי משמעות נוכחותה וזכויותיה.

6. תאמו ציפיות, גם בנושאים שאינם חלק מחוזה ההעסקה: שעות מנוחה, מעורבות בחיי המשפחה, עד כמה תרצו שייקח על עצמו תפקידים דומסטיים ואחרים, וכן הלאה.

7. היו שם בימים הראשונים: נוכחותכם חשובה על מנת לעזור בקליטה ובתקשורת, לראות כיצד עולה החיבור וכיצד מתפקד העובד, ולא פחות חשוב – כיצד מרגישים ההורים.

8. היו קשובים למצב ההורה המטופל ולתחושת הביטחון שלו: האם יש שינוי בהתנהגותו? האם הוא מתקשה להיפרד מכם? האם הוא מטופח, נקי ולבוש היטב? האם יש די אוכל במקרר?

9. הקפידו על מעקב רפואי בנוסף לסיוע המטפלת הסיעודית הזרה, והצטרפו לביקורים אצל הרופא.

10. עקבו אחר מלאי התרופות ותדירות רכישתן באמצעות קבלות. בעיקר כדורי הרגעה ושינה.

11. ערכו מדי פעם ביקורי פתע בבית הוריכם.

12. מנו נציג אחד מבני המשפחה שינהל את המטפלת הסיעודית: ישלם את שכרה,  יעמוד איתה בקשר רציף, יעיר הערות בעת הצורך – וגם יידע לעודד ולחזק.

13. במקרה של העסקת מטפלת סיעודית זרה מיד עם שחרור מאשפוז או שיקום: במידת האפשר, רצוי שהמטפלת הסיעודית תגיע אל בית החולים בטרם השחרור, לצורך היכרות וקבלת הנחיות מהצוות הרפואי. כדאי גם לאפשר היכרות מוקדמת עם הבית ועם סביבת העבודה.

Manpower Care מעניקה סיוע באיתור ובשיבוץ המטפלת הסיעודית המתאימה ביותר עבורכם, ותמיכה שוטפת הן במטפלת והן במשפחה המעסיקה, תוך פיקוח צמוד וקפדני ממועד תחילת ההעסקה.

    למידע נוסף וייעוץ חינם השאירו פרטים והמומחים שלנו יחזרו אליכם בהקדם.