סוכרת? ממש לא סוף העולם

סוכרת אינה רק מצב פיזי, היא הזמנה לשינוי תודעתי באורח החיים. אם תבחרו להתייחס אל ההתמודדות כאתגר, לא רק שתזכו בבריאות מחודשת – גם איכות החיים, הדימוי העצמי ותחושת הסיפוק שלכם ישתנו לטובה

גיליתם שאתם חלק מציבור גדל והולך של חולי סוכרת? שגם אתם שותפים לאתגר השמירה על אורח חיים בריא? ובכן, בטח תשמחו לדעת שהשד אינו נורא כל כך. אם תקפידו לעקוב אחר ההמלצות לאורח חיים מאוזן ותלמדו מניסיונם של אחרים, תופתעו לגלות עד כמה שינויים קטנים עשויים לשפר את איכות החיים שלכם, ולהעניק לכם תחושה טובה עוד יותר מזו שהרגשתם לפני גילוי המחלה.

כי זאת יש לדעת: סוכרת אינה רק מצב פיזי, סוכרת היא הזמנה לשינוי תודעתי באורח החיים. אם תבחרו להתייחס אל ההתמודדות כאתגר ותהיו מחויבים לפעילות גופנית סדירה ולתזונה נכונה, לא רק שתהיו לאנשים בריאים ושמחים, אלא גם הפרספקטיבה שלכם תשתנה. כעבור זמן קצר, תוכלו להביט בגאווה על עצמכם ולגלות כי תחושת הסיפוק מהחיים, ההערכה העצמית, המשמעת והאושר שלכם – כל אלה גדלו באופן משמעותי.

ספורט, תזונה – ותרופות בעת הצורך

אז מה עושים? ההתמודדות עם הסוכרת נשענת על שלוש אבני יסוד, שאף לא אחת מהן אינה בגדר "גזירה שאי אפשר לעמוד בה": פעילות גופנית, תזונה מותאמת וטיפול תרופתי. שתי אבני היסוד הראשונות הן הבסיס למניעת המחלה וסיבוכים הנגזרים ממנה; לעומתן, הצורך בטיפול תרופתי או בצריכת אינסולין קבועה תלוי במידת התקדמות המחלה והוא עולה רק בשלבים שבהם אין די בשינוי באורח החיים.

למקומות, היכון – צאו! הליכה, ריצה, ריקוד, שחייה, יוגה, פילאטיס (ריצת האצבעות על שלט הטלוויזיה או המקלדת אינה נחשבת לספורט) – כל פעילות גופנית שתבחרו תסייע לכם להאט את קצב התקדמות הסוכרת ולמנוע את סיבוכיה. ההתעמלות נחשבת לגורם כה משמעותי בהתמודדות עם הסוכרת, עד שהרפואה הקונבנציונאלית מציבה אותה כצעד הראשון שיש לנקוט במסגרת הטיפול במחלה.

אפשר גם בלי סוכר. הכל כבר נאמר על הקשר שבין מזונותינו לבריאותנו, ובכל זאת ראוי לומר זאת שוב: למה שאנו אוכלים יש השלכות קריטיות על מצבנו הגופני, על רמת האנרגיה והערנות שלנו ועל איכות חיינו בכלל. תזונה עתירה בשומן, פחמימות פשוטות, סוכרים ומלח אינה המתכון לחיים בריאים ומאוזנים. לעומתה, תפריט המושתת על מזון לא מעובד, דל בשומנים ובסוכרים, עשיר בירקות, פירות וסיבים תזונתיים יבטיח לחץ דם מאוזן, רמת סוכר יציבה, תפקוד חיוני ובריא של הלב וכלי הדם וצמצום של הסיכונים הבריאותיים לרמה המינימלית.

תרופות – הדור הבא. בשנים הראשונות לגילוי המחלה די בפעילות גופנית, דיאטה מאוזנת וירידה במשקל כדי למנוע סיבוכים שמקורם בסוכרת. ואולם, עם התקדמות המחלה, חולים רבים נאלצים להוסיף תרופות לשגרת יומם, כדי להפחית את רמות הסוכר בדם באופן אפקטיבי. העלייה בשכיחות הסוכרת, לצד התפתחות המחקר בתחום, אחראים לכך שכיום קיימות בשוק עשרות תרופות יעילות – כאלה המפחיתות את ייצור הגלוקוז בכבד, מעודדות ניצול גבוה יותר של הגלוקוז, תרופות המעוררות את תאי הבטא שבלבלב להפריש אינסולין, ואחרות.

עם השנים, או במקרים של סוכרת שלא אותרה בשלבים מוקדמים, חלה לעתים גם ירידה בהשפעתן של התרופות ועולה הצורך באינסולין ממקור חיצוני. גם אופן צריכת האינסולין השתכלל עם השנים, וכיום קל יותר להתמודד עם שגרת ההזרקות היומית באמצעות פיתוחים כמו משאבת אינסולין קבועה המוצמדת לגוף. עוד ועוד פתרונות המוצעים לחולי סוכרת, כדוגמת מתקן לניטור רציף של רמות הסוכר, ואפילו ניתוחים בריאטריים במקרים של עודף משקל קיצוני, מקלים על החולים ומפחיתים את הסיכוי לסיבוכים.

למידע נוסף וייעוץ חינם השאירו פרטים והמומחים שלנו יחזרו אליכם בהקדם.

כשהגוף מאותת, כדאי לעצור

הקשבה ותשומת לב לשינויים החלים בגוף עלולה למנוע סיבוך או החמרה »

מקדימים תרופה לסוכרת

כמעט 15% מבני 65 ומעלה בישראל סובלים מסוכרת »