סוד החיים: החזרה לשיגרה בעזרת מטפלת סיעודית

מה נותנת לנו החזרה לשגרה?

קופת ההסגר הייתה קשה לכולנו; הילדים נשארו בבית בלי הרבה הסחות דעת ואנחנו קיבלנו את תפקיד המורה, הגננת והסייעת. היה לנו כל כך קשה למצוא תעסוקה לילדים, למצוא דרך להכניס כסף הביתה גם כשמקומות העבודה נסגרו אחד אחד ולא להשתגע בזמננו הפנוי – עד שכמעט שכחנו מהקשישים ומהקושי הלא פחות חשוב שהיה עליהם להתמודד איתו: הלבד.

הקשישים היו סגורים בבית, עם פחד לא מבוטל להידבק בנגיף הקורונה, שעלול היה להעמיד אותם בסכנת חיים. הם לא יצאו למקומות האהובים עליהם, לא עשו קניות ולא ראו את המשפחה שהם כל כך אוהבים. חלק מהקשישים איבדו את בני זוגם, כך שהלבד הדהד בבית באופן קבוע והרבה יותר מורגש.

איך אפשר לחזור לשגרה?

עכשיו כשהאיום מובן יותר וכולנו מתחילים לחזור לשגרה, זה זמן מצוין גם לקשישים לצאת קצת מהבית (ממוגנים ולפי ההנחיות כמובן) ולקחת חלק בפעילויות שהם כל כך התגעגעו אליהם, ביניהן אפשר למצוא:

  • טיול בפארק
  • קניות בשוק/מכולת
  • ביקור אצל המשפחה
  • ארוחת ערב משפחתית
  • משחקי קלפים עם החברים
  • הליכה נעימה מסביב לשכונה
  • שחיית בוקר בבריכה
  • ביקור בים

המטפלת הסיעודית של הקשיש יכולה לטייל איתו וללוות אותו בכל אחת מהפעילויות ולשמור כי הוא בטוח ועוקב אחר הנחיות משרד הבריאות. חלק משירותי הסיעוד שלנו כוללים גם הוצאה והשגחה על קשישים במקומות ציבוריים ולאו דווקא רק בבית.

יתרונות החזרה לשגרה

כבר הבנו כמה פשוט להחזיר את הקשישים לשגרת היום יום האהובה עליהם, אבל עוד לא הבנו כמה זה חשוב עבור הקשישים, במיוחד אלו עם בעיות הזיכרון, השגרה עוזרת להם לשמור על השפיות. הם לוקחים חלק בפעילויות שהם אוהבים ועושים אותן כל יום, באותן שעות וסדר מסוים נוצר במוחם, מה שמאפשר להם להילחם באובדן ה”אני” וממלא אותם בשלווה ובאושר למרות מצבם.

גם לקשישים שאינם מאבדים את זיכרונם השגרה חשובה לא פחות; השבועות הבודדים בבית יוצרים שעמום וקוצר רוח, שיכולים להיפתר על ידי לקיחת חלק בפעילויות היום יומיות לפני הקורונה. בין אם מדובר בשחיית בוקר מרעננת, טיול נעים בפארק או משחק קלפים שבועי, מדובר בעולם ומלואו לקשישים היושבים בבית ללא מעש.

שימו לב כי שאתם בוחרים בחברת סיעוד המציעה מטפלת סיעודית אשר מסוגלת להוציא את הקשיש למגוון מקומות ציבוריים, כאשר רישיון נהיגה הוא פלוס מצוין.

סוד החיים

אולי לא הייתם מגדירים הליכה לפארק או ארוחה משפחתית כ”סוד החיים”, אבל עבור אנשים שחיים לבד, ללא עבודה או מסגרת – פעולות השגרה שרובנו לא שמים לב שאנחנו בכלל עושים, הן רגעי מפתח ביום, שרבים מהקשישים מצפים להם. כאשר אנחנו מזדקנים, גם שעה תחת כיפת השמיים או שחייה מרעננת בבריכה הציבורית עשויות לגרום לנו אושר ולפתוח לנו את היום ברגל ימין. פעילויות עם המשפחה הן אושר צרוף עבור הקשישים וגורמות לציפייה וריגוש במהלך כל אותו היום.

רגעי האושר והשמחה המשובצים בשגרת החיים של הקשישים הם מה שעוזר להם לקום כל בוקר מהמיטה ולנהל חיים טובים ככל האפשר. קשישים אשר לא מסוגלים לקחת חלק בפעילויות האהובות עליהם ואיכות חייהם יורדת כתוצאה מירידה בתפקודים הבסיסיים, עלולים להפוך לבודדים ואף ליפול אל דיכאון ודכדוך, שלא לדבר על להעמיד את עצמם במצבים מסוכנים. זו הסיבה העיקרית לשכירת מטפלת סיעודית קבועה, אשר מסייעת  בביצוע הפעולות היום יומיות ומאפשרת יציאה למקומות אהובים והמשכת השגרה, פחות או יותר, ללא שינוי.

אל תשכחו שגם הקשישים רוצים לחזור לשגרה וכי ההסגר בבית קשה להם לא פחות (ואולי אפילו יותר) מכם. גם הליכה נעימה בפארק עשויה להיות ההבדל בין יום מבוזבז ליום מאושר – הגיע הזמן לצאת החוצה (עם מסיכה) לשמור היטב על כללי הבטיחות  ולהתחיל לחזור לשגרה. 

    למידע נוסף וייעוץ חינם השאירו פרטים והמומחים שלנו יחזרו אליכם בהקדם.