הטיפול בהורה סיעודי

ככה תעשו זאת נכון:

בשיחה פתוחה, חלוקת תפקידים ובקשת עזרה הינם תנאי בסיס לתחושה טובה של כל הנוגעים בדבר הטיפול בהורה סיעודי עלול להיות מורכב וקשה ולכן חשוב לחלק אותו נכון בין בני המשפחה הקרובים אשר נושאים לרוב את מירב האחריות על איכות חייו של המטופל הסיעודי. לכן ישנה חשיבות גדולה למיפוי הצרכים השונים של המטופל הסיעודי והדאגה לו, וחלוקה נכונה ומותאמת בין בני המשפחה, בין אם ישנם מטפלים סיעודיים ובין אם לאו.

שלב ראשון: לקבוע מטפל/ת עיקרי/ת

המטפל העיקרי במשפחה אחראי על ניהול הטיפול בהורה הסיעודי, כדי ששום תחום הקשור לחיי המטופל הסיעודי לא יוזנח ולא יפול בין הכסאות. אין זה אומר שהמטפל העיקרי עושה הכל בעצמו, וכל הנטל נופל על כתפיו אלא להיפך, הוא צריך לדעת להיעזר בבני המשפחה האחרים ולהאציל עליהם תחומי אחריות ספציפיים כדי שלא יישחק בעצמו. לעיתים הבחירה במטפל העיקרי היא פשוטה, כי הוא מתגורר עם ההורה הסיעודי, גר בקרבתו או אולי היחיד הנמצא בארץ בה חי ההורה הסיעודי.

במשפחות אחרות בהן לא ברור מי הוא המטפל העיקרי, מומלץ להיפגש כל בני המשפחה יחדיו ולחלק את העשייה בצורה מסודרת בין כולם, תוך כדי חיפוש משותף אחר אדם אחד מרכזי שייקח לידיו את האחריות בניהול הטיפול באדם הסיעודי, כולל בהחלטה האם ומתי יש צורך בהכנסת מטפלת זרה ל-24/7

שלב שני: רישום ותעדוף של כל הצרכים ותחומי האחריות.

רצוי לערוך מפגש משותף של כל בני המשפחה הקרובים השותפים לדאגה להורה הסיעודי. במפגש זה יש להעלות ולהציף את כל הצרכים והנושאים הדורשים טיפול הקשורים לטיפול הסיעודי בהורה, ולחלק את תחומי האחריות בין בני המשפחה. לדוגמא:  

  • הסדרי מגורים והסעה – האם יש שינויים נדרשים בבית, שיפוץ וכו’. פניות להסעה כשעולה צורך ברכב מותאם.
  • עזרה בטיפול ובציוד – האם יש צורך במטפלת זרה, לברר פרטים ולדאוג לכך וכן לציוד נדרש.
  • טיפול יומיומי – אכילה, רחצה, שמירה על היגיינה (תספורת, גילוח), לקיחת תרופות.
  • עזרה בפעולות הקשורות משק הבית – כביסה, ניקיון, בישול. בין עם על ידי מטפלת זרה ל-24/7 או לא.
  • סידורים הנדרשים מחוץ לבית – דואר, תשלום חשבונות שוטף, רכישת התרופות ועוד.
  • מעקב אחר המצב הרפואי, קשר עם הצוות הרפואי, צורך בבדיקות, מעקבים וטיפולים שונים.
  • תכנון סדר יום להורה הסיעודי הלוקח בחשבון את צרכיו הפיסיים, הרגשיים, המנטליים והחברתיים.

הרשימה עלולה להיראות ארוכה, מאיימת ובלתי נגמרת. לכן חשוב מאוד לתעדף, ולברר מה הדחיפות של כל משימה, האם יש דברים שיש להם תאריך סיום מסויים וכדומה. כמו כן אם העומס גדול מידי, ניתן לשקול להכניס מטפלת סיעודית שתסייע בטיפול בהורה הסיעודי ותוריד מהעומס הנופל על כתפי בני המשפחה. 

חשוב לזכור כל העת שטיפול בהורה סיעודי יכול להיות קשה ושוחק. על בן המשפחה שסועד את הוריו לגלות אחריות וללמוד לשים לב מתי כוחותיו אוזלים ולבקש סיוע, בלי בושה ובלי רגשות אשם. רק אדם שיודע לעצור ולחדש את כוחותיו יוכל הצליח במשימה המאתגרת של טיפול באדם סיעודי.

חברת MANPOWER CARE מתמחה בגיל השלישי ,

אנו ב- MANPOWER CARE מכירים במורכבות הכרוכה במצב, ונמצאים כאן בשבילכם בדיוק ברגע הזה , לאורך שנים של תמיכה באוכלוסייה המזדקנת פיתחנו מעטפת שירותית כוללת, המציעה סל פתרונות לקשישים הניתנים מתוך קשב, רגישות ומקצוענות שאין שנייה לה. אנו משוכנעים שטיפול טוב באמת חייב להתאים לצרכים הייחודיים של כל אדם. את ההבנה הזאת אנחנו מיישמים ביצירת מגוון של פתרונות, המתמקדים בשלושה תחומי התמחות מרכזיים: טיפול בחולי אלצהיימר, טיפול בחולי סוכרת, וכן בפעילות גופנית בגיל השלישי – כולם בהתאמה אישית לכל מטופל ומטופלת, ולבני משפחותיהם.


יתרוננו הגדול טמון ביכולתנו לספק מטפלים סיעודיים מן השורה הראשונה. למעלה מ-4,000 מטפלים סיעודיים מנוסים, ישראלים וזרים, גברים ונשים, דוברי מגוון שפות ובעלי התמחויות ייחודיות. נהנים ממערך רווחה ומשאבי אנוש שהקימה ,חברת הסיעוד Manpower Care הכולל הדרכה פרטנית וליווי אישי והתמחויות בסוגי טיפול שונים. בד בבד, עובדינו זוכים לליווי אישי וקפדני, הכשרות והדרכות וכן עדכונים שוטפים בתחומי מחקר שונים הנוגעים לעולמות הסיעוד ורווחת הפרט.

בין השירותים הייחודיים של Manpower Care תוכלו למצוא:

מטפלים מומחים בהתאמה אישית – שירותי השגחה אישית למאושפזים בבתי חולים ושירותי סיעוד פרטי לקשישים שטרם אושרה עבורם גמלת סיעוד.

מענה 24 שעות –  ליווי טלפוני על ידי צוות מקצועי לאורך שעות היום, ומוקד לאחר שעות הפעילות בסניף, וכן ביקור בית בתוך 24 שעות מהפנייה הראשונית.

התמחות בטיפול סיעודי –  טיפול אישי, סיעודי והתמחות בחולים עם ירידה קוגניטיבית באופן פרטני.

ליווי ותמיכה בבחירת מטפל/ת מתאים/ה – והענקת השירותים הנלווים לטיפול

עובדת סוציאלית צמודה – מתמחה בסיוע ומימוש זכויות, לאורך כל התהליך

הזמנת עובד זר – ליווי לאורך כל התהליך של קבלת עובד זר חוקי
פעילות גופנית – בבית הדייר

    למידע נוסף וייעוץ חינם השאירו פרטים והמומחים שלנו יחזרו אליכם בהקדם.