אף פעם לא מאוחר מדי

על חשיבותה של הפעילות הגופנית בגיל השלישי

"אם עמוד השדרה שלך נוקשה וחסר גמישות בגיל 30 – אתה זקן. אם הוא גמיש לחלוטין בגיל 60 – אתה צעיר", אמר ג'וזף פילאטיס, אבי השיטה הקרויה על שמו.

עם העלייה המשמעותית בתוחלת החיים, מופיעות יותר ויותר בעיות בריאותיות וסיבוכים שהסיכון ללקות בהם עולה עם הגיל. פעילות גופנית בגיל השלישי היא מפתח למניעת בעיות רבות, לשיפור תפקודי הגוף, הנפש והמוח ולהאטה משמעותית של תהליך ההזדקנות.
גם המדע מוכיח את יתרונות הפעילות הגופנית. מחקר שנערך בנושא הראה על פער של 12% בקצב התמותה לאורך שמונה שנים בין קבוצה של עוסקים בפעילות גופנית בני 70 לבין קבוצה "יושבנית" באותו הגיל. בגיל 78 עלה הפער והגיע לכ-25%. מחקר אחר הראה כי בקרב בני הגיל השלישי העוסקים בפעילות גופנית פחת הסיכוי לחלות באלצהיימר ב-52%.
לא פלא איפוא שמומחים רבים רואים בפעילות הגופנית "תרופת פלא" לגיל השלישי – המשפיעה על תחומים רבים:
מחזקת את השרירים: אף פעם לא מאוחר לחזק את השרירים ובוודאי לא עם הזיקנה, כאשר הם נחלשים.
בונה מסת עצם: לפעילות גופנית תפקיד חשוב בהאטת תהליך ההידלדלות של מסת העצם ולבנייתה מחדש.
משפרת את הגמישות: גמישות הגוף לא זו בלבד שמקלה על התנועה ומשפרת את היציבה, אלא גם ידועה כמסייעת לגמישות מחשבתית.
מעלה את קצב חילוף החומרים: פעילות גופנית מונעת את הירידה העקבית בקצב חילוף החומרים, שהיא חלק ידוע מהזדקנות הגוף, ומכאן – תורמת רבות למניעת השמנה וסוכרת.
טובה ללב: פעילות אירובית מותאמת משפרת את היכולת הקרדיוווסקולרית ועשויה אף להפחית את כמות התרופות הניתנות לטיפול במחלות לב.
משפרת את שיווי המשקל ומונעת נפילות: הוכח חד-משמעית שפעילות גופנית בגיל השלישי מצמצמת משמעותית נפילות, שברים על רקע אוסטיאופורוטי וסיבוכים נלווים
מחזקת את המערכת החיסונית ומדכאת מנגנוני דלקת כרוניים: כאשר הגוף בפעולה, הדם זורם היטב, חילוף החומרים מתפקד והשומנים והסוכר מופחתים.
מבריחה את הסטרס: נמצא כי הפעילות הגופנית מביאה לירידה ברמת המתח. שחרור האנדורפינים ורגיעת השרירים לאחר פעילות גורמים לתחושת רגיעה כללית.
משפרת את מצב הרוח: זוהי נקודה קריטית בקרב בני הגיל השלישי, החווים שינויים במצב הרוח כתוצאה משינויים אישיים או על רקע תרופתי.
תורמת לדימוי העצמי ולתחושת מסוגלות: הנה יתרון נפלא: ככל שמתמידים עולים הכוחות והיכולות. נראים טוב יותר, מרגישים טוב יותר. חיים טוב יותר.

איזו פעילות מומלצת?
לאימון גופני, בכל גיל ובמיוחד בגיל השלישי, יש ארבעה מרכיבים מרכזיים, כולם בעלי חשיבות:
1. בניית סיבולת לב-ריאה – הפעילות האירובית. בגיל השלישי מומלץ לבחור בהליכה או בשחייה, ואם זה מתאים – גם אופניים וריצה.
2. בניית כוח שרירים – תרגול שרירי בעצימות גבוהה יחסית בחדרי כושר.
3. אימון יציבות, קואורדינציה ושיווי משקל – תרגול על משטחים ניידים בזהירות והשגחה רבה. מרכיב זה קריטי מעל גיל 50, כשהיכולות מתחילות להיחלש ולהיפגע.
4. תרגול ארוך המשלב נשימות, מתיחות והגמשה: יעסייע לשמר את הגוף אקטיבי לאורך שנים ארוכות.

לא לשכוח להתייעץ עם רופא
התאמה וליווי על ידי רופא הם מרכיב הכרחי בתכנון וביצוע פעילות גופנית בגיל השלישי. חשוב לזכור שפעילות לא מותאמת או רבה מדי עלולה להביא נזק. גם אם לא בוצעה פעילות גופנית לאורך שנים, אפשר ורצוי להתחיל להתעמל בגיל מבוגר. לאט, בזהירות ועם הדרכה מתאימה – כל היתרונות מובטחים גם למתחילים מאוחר.

למידע נוסף וייעוץ חינם השאירו פרטים והמומחים שלנו יחזרו אליכם בהקדם.

עם שתי רגליים על הקרקע

יצירת סביבה בטוחה בבית הקשיש היא תנאי הכרחי לתפקוד תקין »

על הדבש ועל הכושר

פעילות גופנית נחשבת לאחד הכלים החשובים ביותר »