על השיטות והכלים השונים להקלה על חולי דמנציה

הטיפול בדמנציה מגוון ומשתנה בהתאם למגוון המופעים שלה, לקצב ההתקדמות שלה או לסיבות שגרמו לה. במקרה של דמנציה שהופיעה כתוצאה ממחלת אלצהיימר, אין דרך לרפא את המחלה אך ניתן לטפל בחלק מהסימפטומים ולעכב את התפתחות המחלה.

על פי רוב ממליצים הרופאים על שילוב של טיפול תרופתי וטיפולים נוספים – רגשיים, תחושתיים, יצירתיים. אלה כמה מהשיטות לטיפול באמנות שהתגלו כאפקטיביות:

טיפול באמנות ויצירה
מפתח לעולמו הרגשי והנסתר של המטופל.

מחקרים מוכיחים כי היכולות האמנותיות משתמרות בלוקים בדמנציה, גם כשהמחלה מידרדרת. הסיבה לכך היא, ככל הנראה, שהאמנות היא "שפה" המעובדת באזורים רבים במוח. תרפיה בהבעה ויצירה מאפשרת נגיעה בעולמו הרגשי של המטופל, ומהווה מעין "מפתח" שפותח דלת אל מה שהמחלה נועלת. במחקר מפורסם שנערך בשווייץ נמצא כי הטיפול באמנות שיפר במידה רבה את מצבם של חולי אלצהיימר, גרם לחידוד החושים ועיכב בצורה משמעותית את ההידרדרות במצבם ברמה החשיבתית.
תרפיה באמנות טובה במיוחד עבור חולי אלצהיימר במספר היבטים:
• עבודה באמצעות החושים, במגע עם חומרים תלת מימדיים (חימר למשל) והאפשרות לתת משוב באמצעות החומר;
• תהליך של יצירת יש מאין מחזק מאוד את הביטחון והתקווה וגם ממקד, מארגן ומעניק לחולה שלווה ורגע של שקט עם עצמו;
• האמנות היא אמצעי אינטואיטיבי להבעה כאשר השפה משתבשת, והיא משמשת גם לחשיפת עולם פנימי המורכב מדימויים אישיים שאותם ניתן לעבד בטיפול ולהשתמש בהם ליצירת תקשורת והבעה.
• הטיפול מאפשר בחירה – בחומרים, בצבעים, ביצירה, ועשייה ללא שיפוט וביקורת.
• היצירה והעיסוק באמנות מסייעים לחיזוק הביטחון העצמי, השברירי כל כך בקרב חולי אלצהיימר, ומפחיתים את החרדה והדיכאון.

טיפול במוסיקה
היכולת המוסיקלית משתמרת במוח גם בשלב מתקדם מאוד של הדמנציה.

כמו האמנות הפלסטית והחושים, גם המוסיקה נמצאה כאמצעי המעובד באזורים רבים של המוח; היכולת להאזין למוסיקה, לחוות אותה ולעבד אותה מתקיימת בבני אדם עד סוף חייהם. כך התגלה, שאנשים שכבר אינם מדברים יכולים לשיר שירים שלמים, ללוות מנגינות בקצב נכון על כלי הקשה ואף לבצע צעדי ריקוד מסובכים הזכורים להם מילדותם, כאשר הם שומעים מנגינה מסוימת.
המוסיקה היא תרופת פלא עבור הלוקים בדמנציה: האזנה לה משפיעה לטובה על הגוף כולו ומעניקה תחושת הנאה המסייעת לשמור על ריכוז לאורך זמן, מפעילה חלקים רדומים ונוקשים בגוף ומרגיעה במצבים של מתח וחוסר שקט. המוסיקה, מרוממת רוח ומעוררת, יכולה גם לחבר בין אנשים, לגשר בין בני זוג, להמריץ לריקוד משותף.
לעיסוק במוסיקה באופן אקטיבי, למשל בשירה, יש יתרונות נוספים: האווירה משתנה – כדי לשיר צריך להתארגן: להזדקף, לקחת אוויר, לנשום עמוק. שירים אופטימיים משפרים את מצב הרוח, ומילות השירים הן גם אמצעי לשימור ושיפור אוצר המילים וכושר הדיבור.
השירה היא גם אמצעי להעלאת זיכרונות טובים מתקופות אחרות בחיים ואחיזה בדבר-מה מוכר, ומובן שהיא גם מחברת ויוצרת קירבה ואינטימיות.

טיפול בבובות
משחק בבובות – לא רק לפעוטות.

אחד האמצעים, שהשימוש בהם נעשה נפוץ יותר ויותר במטרה להיטיב עם לוקים בדמנציה, הוא משחק בבובות ובצעצועי ילדים אחרים. נהוג להשתמש בבובות רכות דמויות תינוק, המעוררות רצון לטפל בהן ולנענע אותן, ובבובות פרוותיות של חיות, המעוררות רצון לגעת בהן וללטף.
במובן מסוים, המשחק בבובות הולם את ההתנהגות הכמו-ילדית האופיינית ללוקים בדמנציה ועל כן במקרים רבים הם מוצאים בו הנאה רבה. המתנגדים לטיפול טוענים כי השימוש בבובות עלול להכאיב לבני המשפחה, בשל הקושי לראות אדם מבוגר חוזר לשחק בבובות כילד, או להביך את החולה אם הוא נעשה לפתע מודע למצבו. ואולם, תצפיות שנערכו על לוקים בדמנציה שניתנו להם בובות למשחק הראו שהמשחק השרה רוגע והפחית משמעותית תחושות חרדה, האופייניות כבר בשלבים המוקדמים של המחלה.
המשחק בבובות מעודד שימוש בחושים, ומעורר את החולים לפעילות. לעיתים קרובות הוא גם מעורר זיכרונות ילדות או הורות, ומזכיר לחולה את יכולתו והנאתו מטיפול באחר. גם עבור בני המשפחה יכול טיפול בבובות להיות גורם מיטיב, שכן הוא מספק רגעים נדירים של הנאה משותפת.

למידע נוסף וייעוץ חינם השאירו פרטים והמומחים שלנו יחזרו אליכם בהקדם.

על השיטות והכלים השונים להקלה על חולי דמנציה

כתבה שנייה בסדרה: טיפול באמצעות גירוי חושי »

על השיטות והכלים השונים להקלה על חולי דמנציה

כתבה שלישית בסדרה: טיפול באמצעות תנועה »